Průkaz Vůdce malého vodidla

Kapitánský průkaz Vůdce malého plavidla (VMP) je nutný pro řízení plachetnice nebo motorového člunu, o ploše plachet větší než 12 m2, nebo motoru o síle větší než 4 kW (5 hp). Průkaz vydává a zkouška se skládá na pobočkách Státní plavební správy v Praze, Přerově nebo Děčíně.

Více najdete na stránkách Státní plavební správy http://plavebniurad.cz/dok-os/vmp.

Sezóna zpravidla začíná obvykle 1. května a končí poslední den v září. V případě hezkého počasí je možné, že na některých místech se začne o pár dnů dříve, nebo skončí o něco později.

  • Dbejte na pečlivé přebírání lodi. Vy a zástupce půjčovny společně projděte prostory lodě, její vybavení a hlavně technický stav lodi – to vše se zapíše a stvrdí podpisem. Po návratu se toto opakuje.
  • Z kauce jsou hrazeny případné škody na lodích (v ČR se zpravidla neřeší drobné škrábance), jako jsou rozbitá okna, poškození motoru, šroubu, potrhané matrace, … Dále bývají z kauce hrazeny pohonné hmoty.
  • Před řízením lodí budete vždy odborně proškoleni. Seznámíte se s ovládáním lodi, kotvením a také Vám bude vysvětleno, jak se případně proplouvá plavební komorou. Také budete seznámeni s předpisy, které se týkají plavby.
  • Řídit plavidlo může pouze osoba starší 18 let. Během pronájmu je nutné dodržovat veškerá platná ustanovení předpisů týkajících se lodního provozu, zejména pak Řádu plavební bezpečnosti.
  • K řízení vybraných nabízených lodí není nutné vlastnit žádný průkaz ani skládat jakékoliv zkoušky (na základě novelizace vyhlášky Ministerstva dopravy ČR č. 224/1995 Sb).
  • Na loď si s sebou neberte velké množství zavazadel – už vůbec je nemějte v kufru. Doporučujeme použít sportovní tašky, které po vybalení můžete lehce sklidit. S kufrem si takto neporadíte.

Máte jiný dotaz? Napište nám.

Potřebujete poradit? Napište na info@proplujcesko.cz